Dodaj produkty podając kody
Szproty wędzone na wagę
- Wędzone szprotki to przekąska, po którą chętnie sięgamy, by zapewnić sobie jednocześnie wartościowy i szybki posiłek. Jednak z udziałem szprotek można przygotować też wiele nieco bardziej złożonych potraw. Warto włączyć je do diety.
Mięso szprota należy do mięs białych, tłustych i delikatnych. Jego zaletą jest mała ilość ości. Nie wymaga zbytniej obróbki: nie trzeba go czyścić z łusek, filetować czy ściągać z niego skóry. Szprota przeznacza się do wędzenia, marynowania i na konserwy (w oleju, w sosie pomidorowym). Ryba służy do produkcji polskiego anchois. Nadaje sie do grillowania, pieczenia i smażenia. Ciekawe propozycje na przyrządzenie szprota to: zapiekanki, pasty rybne, nadzienie do jajek. Szprot nie potrzebuje specjalnego doprawienia. Wystarczy dodać soli, pieprzu czy soku z cytryny.
Szprot jest rybą morską z grupy tłustych. W tej grupie jest jedną z najzdrowszych ryb, ze względu na swój sposób odżywania (nie absorbuje dużo metali ciężkich i toksyn) oraz niewielkie rozmiary i skład mięsa.
Szprot jest źródłem witamin, soli mineralnych, szczególnie wapnia. To również cenne źródło białka i kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy te są niezmiernie ważne dla rozwoju mózgu i pomagają w utrzymaniu dobrego samopoczucia. Kwasy Omega-3 utrzymują nasz układ sercowo-naczyniowy w dobrej formie. Wpływają również korzystnie na poziom cholesterolu we krwi. Nasz organizm nie wytwarza sam tych niezwykle ważnych kwasów tłuszczowych, dlatego spożywanie ryb, a zwłaszcza ryb bogatych w nie może pomóc nam w zapewnieniu dziennego zapotrzebowania na kwasy Omega-3. Wówczas żadna suplementacja nie jest potrzebna.
Białko wpływa na utrzymanie naszej skóry, paznokci i włosów w zdrowiu, ale wpływa także na procesy zachodzące wewnątrz naszego ciała. Organizm potrzebuje białka do wytwarzania przeciwciał zwalczających stany zapalne w organizmie, jak również wytwarzania komórek krwi i niektórych hormonów.
Kwasy omega-3 są niezwykle ważne w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Osoby, które jadają ryby, w starszym wieku mają lepszą pamięć, zdolność kojarzenia, rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera i demencję. Omega-3 poprawiają wzrok, a także są niezastąpione w profilaktyce i leczeniu osteoporozy, wzmacnianiu układu odpornościowego.Szprotki można też uznać za jedne z najbardziej ekologicznych ryb, gdyż ze względu na niewielką masę pojedynczych sztuk ich odłów jest prosty, nie wymaga spalania dużej ilości paliwa (mały ślad węglowy) i metod dewastujących naturalne środowisko wodne. Dlatego jeśli zależy nam na dbaniu o planetę, zawsze z czystym sumieniem możemy sięgać po szproty.