Dodaj produkty podając kody
Filet z łososia dzikiego Atlantyckiego ze skórą świeży
- Łosoś dziki poławiany w Atlantyku; bez antybiotyków
Możliwości wykorzystania świeżego mięsa z łososia jest mnóstwo - można go smażyć, piec, grillować czy dusić w kawałkach jako samodzielne danie obiadowe podawane z warzywami oraz ryżem czy ziemniakami. Bardzo popularne są zapiekanki i tarty z łososiem, można piec go na przykład z dodatkiem szpinaku po zawinięciu w ciasto francuskie, lub ułożyć na tarcie w połączeniu z suszonymi pomidorami i kremowym twarożkiem. Łosoś kocha się z koperkiem, więc warto pamiętać o tym dodatku w daniach z jego udziałem. Ze świeżego łososia przygotować też można bardzo wykwintną przekąskę rodem ze Skandynawii czyli gravlaxa - marynuje się go przez kilkanaście dni w alkoholu, soku z cytryny, przyprawach i pod grubą warstwą soli. Dodanie do marynowania tartych buraczków lub ćwikły z chrzanem doda mu jeszcze więcej aromatu, ale przede wszystkim nabierze pięknego koloru.
Łosoś stanowi bardzo dobre źródło pełnowartościowego białka - w 100 gramach ryby znajdziemy około 20 gramów białka, bez względu na rodzaj hodowli. Ryba zawiera również egzogenne aminokwasy, które nie są wytwarzane w organizmie, jak: leucyna, izoleucyna, walina i lizyna.
Łosoś w każdej formie stanowi bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3, niezwykle cennych dla organizmu. Kwasy te mają dobroczynny wpływ na organizm poprzez: normalizowanie ciśnienia krwi; działanie przeciwzakrzepowe; zmniejszanie stężenia poziomu cholesterolu we krwi, co wpływa na działanie przeciwmiażdżycowe; hamowanie choroby wieńcowej serca i choroby niedokrwiennej serca; działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne przez hamowanie nadmiernej odpowiedzi immunologicznej; zmniejszanie tempa rozwoju cukrzycy typu 2; działanie przeciwnowotworowe; wzmaganie układu immunologicznego; zapobieganie depresji; pozytywny wpływ na skórę oraz wspomaganie leczenia chorób skórnych.
W łososiu znajdziemy znaczne pokłady witaminy D - zjedzenie 100 g świeżej ryby pozwoli na pokrycie dziennego zapotrzebowania na ten składnik w 73 do 87%, w zależności od pochodzenia ryby. Witamina D, oprócz udziału w procesach metabolicznych kości, bierze także udział w procesach immunologicznych, antykancerogennych, kardioprotekcyjnych. Ponadto, witamina D jest wykorzystywana w leczeniu chorób skóry, chorób układu krążenia oraz w zapobieganiu i leczeniu depresji. Łosoś to również dobre źródło witamin z grupy B: witaminy B6, niezbędnej w syntezie hormonów i enzymów oraz witaminy B12, biorącej udział w produkcji czerwonych krwinek.Łosoś zawiera znaczne ilości selenu - w 100 g świeżej ryby znajduje się od 24 do 36 µg pierwiastka, co pokrywa od 44 do 66% dziennego zapotrzebowania na ten składnik dla osoby dorosłej. Selen wpływa na poprawię odporności organizmu oraz chroni krwinki czerwone przed działaniem wolnych rodników. Ponadto łosoś jest źródłem fosforu i magnezu.